Montessori Yatak

Montessori Yatak

Montessori Yatak

04/01/2020

Montessori Yatak

Montessori yatak olarak kullanılan yataklar özellikle çocuk odalarında montessori eğitimi ile büyüyen çocuklar için ideal ve eğitici olduğu düşünülen yatak çeşitlerindendir. Montessori yataklar yere bitişik olan montessori tekniği ile hazırlanan yatak modelleridir. Çocuğunu montessori eğitimi ile büyüten ebeveynler için tercih edilebilir en etkili yatak çeşitleridir. Montessori yatak modellerini tanıtmadan önce bu eğitiminden biraz bahsedelim;

Montessori Eğitimi Nedir?

Montessori eğitiminde çocuğun erken yaşlarda hayata hazırlanması ve ona göre yetiştirilmesi planlanır. Genelde ana okul seviyesinde itibaren  bu eğitim verilerek çocukların hayata daha donanımlı yetiştirilmeleri sağlanır. Montessori eğitiminde çocuklar kendi yataklarını toplamaktan, yemek yapmak ve çiçek sulamaya kadar çeşitli etkinliklerle zamanlarını eğitici bir şekilde geçirerek hayata hazırlanırlar. Bu eğitimin temel amacı çocukların sadece kulak bilgisi ile değil yaşayarak öğrenerek hayata sağlam bir şekilde hazırlanmalarını sağlamaktır.

Montessori İle Kendine Yeten Çocuklar

Montessori eğitiminin temel amaçlarından birisi olan kendi kendine yetebilme ile çocukların hayatta dimdik durabilmeleri sağlanır. Bu eğitimle küçük yaştan itibaren tanışan çocuklar hayata adın attıklarında çok daha dik ve kendi ayakları üzerinde durarak hazırlanırlar. Çocuk gelişiminde kendi kendine yetebilme yani diğer bir deyişle çocuğun kendine olan özgüveni en iyi şekilde sağlaması montessori eğitimi ile en iyi şekilde sağlanmaya çalışılır. Bu sayede çocuklar daha çok küçük yaşlarda bu eğitimle tanışarak hayatın diğer yönleri ile de tanışır ve yetişkin olduklarında ve tek başlarına hayatı yüklendiklerinde zorlanmadan hayatlarına devam ederler. Bu amaçla çocukların bu eğitimi sadece ana okulunda değil hayatlarının her anında yaşamaları için günün en çok zaman geçirilen yerlerinden biri olan odalarında da ona göre mobilyalar düzenlenmiştir.

Montessori Eğitiminin En Önemli Halkası Olan Montessori Yatakları

Montessori eğitiminde montessori yatakları bu eğitimin parçasından birisi olması nedeniyle olmazsa olmaz modellerden birisidir. Montessori yataklar normal alışılmış yatak çeşitlerinden oldukça farklıdır. Bu yataklarda ilk dikkat çeken yatakların yer yatağı görünümünde olmasıdır. Bu yatakların bu şekilde olmasının nedeni çocuğun kimsenin yardımına ihtiyacı olmadan kendi kendine yatıp kalkmasını ve uyandığında kendi yatağını kendisi düzelterek bu şekilde hayata atılırken iş yapmayı öğretebilmektir. Montessori yataklar basit bir yatak görünümünde olsa da oldukça rahat bir yatak modelidir. Bu yatak modelleri yer ile temas ettikleri için çocuğunuzun yataktan düşme gibi bir riski yoktur. Bu açıdan en önemli özelliklerinden birisi de çocuğunuz için güvenli bir yatak olmasıdır. Yatağın çok basit olduğunu düşünenler renkli ışık ya da oyuncaklarla yatağı süsleyerek çocuk için yatağı daha ilgi çekici hale getirmeleri mümkün olabilir. Montessori yataklarla birlikte dolaplar, raflar da çocuğun boyuna göredir. Bu şekilde çocuklar kendi eşyalarını rahatça alabilir, yerine koyabilir. İstediği kitap ya da oyuncağını alçak raflar sayesinde rahatça alabilir. Bu şekilde tüm mobilyalar çocuğun yaşam alanında zorlanmadan hareket edebilmesi için tasarlanmıştır.

Yorum ekle

Whatsapp Destek

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?