Montessori Eğitimine Göre Çocuk Odası Nasıl Düzenlenmeli

Montessori Eğitimine Göre Çocuk Odası Nasıl Düzenlenmeli

Montessori Eğitimine Göre Çocuk Odası Nasıl Düzenlenmeli

19/06/2019

Her şey çocuğunun boyuna göre!


Çocuğun kendi kendine yetebilmesi dedik, öyleyse koca dolaplar ortadan kalkmalı! Bu yöntemde kullanacağın Montessori dolap seçimin çocuğunun boyuna uygun, erişebileceği boyutlardan olmalı. Çocuğun eşyalarını bu dolaplara zorlanmadan, başka birine ihtiyaç duymadan koyabilmeli.

Raflar aşağı iniyor!Montessori çocuk odası dekorasyonunun önemli bir parçası da, genellikle odaların tepelerine kondurulan rafların aşağı inmesi. Çocuğunun oyuncaklarıyla oynadıktan sonra raflarına kendi çabalarıyla yerleştirmesi için bu raflar da kendi boyuna uygun yükseklikte olmalı. İşi bittikten sonra oyuncakları yerine koyması, Montessori eğitiminin bir parçası.

Minyatür masa ve sandalyelerde oturmak çok zevkli olacak!Montessori eğitiminde bazı etkinlikler masa başında yapılıyor. Resim yapmak, zeka geliştirici obje oyunları oynamak gibi etkinliklerin, yine çocuğun tarafından kolay ve rahatça gerçekleştirilmesi için küçük ve çocuğunun boyutlarına uygun masa ve sandalyeleri seçmelisin.

Karmaşadan uzak kal


Montessori eğitimi temelinde sadelik yatar. Bu nedenle çocuğunun odasını karmaşadan kurtarman lazım. Karmaşa, çocuğun dikkatini dağıtır. Özellikle oyuncaklarını muhakkak gruplandır ve aynı gruptakileri bir araya topla. Bunun için büyük ve kapaklı raflar tercih edebileceğin gibi, karton, ahşap kutular ve oyuncak sepetleri de tercih edebilirsin.

Yorum ekle

Whatsapp Destek

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?